advertise-leizer-beauty-ad

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – معرفی 30 کتاب برتر روانشناسی و انگیزشی در جهان

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – معرفی 30 کتاب برتر روانشناسی و انگیزشی در جهان

در جوامع امروز با توجه به زندگی شهری , استرس و فشار زیاد اجتماعی و اقتصادی تمامی انسان ها به تفکری مستحکم همراه با آرامش درونی نیاز دارند . روش های مختلفی برای لذت بردن از زندگی وجود دارد . ولی به جرات می توان گفت کتاب های انگیزشی و روانشناسی با شناخت روحیات انسان توسط متفکران بزرگ این مسیر را برای ما هموار کرده اند . ما در این مقاله سعی داریم با معرفی 30 کتاب برتر جهان از بزرگان این حوزه در بهبود سبک زندگی و دور شدن تفکرات منفی از شما عزیزان در این راه همراه شما باشیم . با نازی سرا همراه باشید تا با هم بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی در جهان را بررسی کنیم .

معرفی 30 کتاب برتر روانشناسی و انگیزشی در جهان
معرفی 30 کتاب برتر روانشناسی و انگیزشی در جهان

معرفی بهترین کتاب های انگیزشی

در دنیای پر از آشوب و اضطراب که سرعت گذر همه‌چیز بسیار تند و سرسام‌آور است، آن بخشی از انسان که بیشتر از هر زمانی نیاز به رسیدگی دارد، روان آدمی است. واقعیت این است که برای ادامه زندگی، پیشرفت، ارتقای شغلی، روان سالم و…، انگیزه داشتن بیشتر از هر زمان دیگری مهم شده و به همین بهانه کتاب‌های انگیزشی نقش پررنگ‌تری در زندگی کتاب‌خوان‌ها پیدا کرده‌اند. یا بهتر است بگوییم کتاب‌های انگیزشی، راهِ نجاتی شده‌اند که بتوانیم راه درست را پیدا کنیم، از سردرگمی نجات یابیم و به سمت بهترینِ خودمان رهسپار شویم. کتاب‌هایی که قصد داریم در این مقاله معرفی کنیم، همگی جزو بهترین کتاب‌ های انگیزشی هستند و مانند یک مرشد، دست شما را می‌گیرند و از تاریکی نجات‌تان می‌دهند.

معرفی 30 کتاب برتر روانشناسی و انگیزشی در جهان
معرفی 30 کتاب برتر روانشناسی و انگیزشی در جهان

چرا باید کتاب‌های انگیزشی بخوانیم؟

شاید شنیدن عبارتِ «کتاب انگیزشی»، شما را یاد پیام‌هایی بیندازد که بر مثبت‌ اندیشی منفعلانه تاکید دارند؛ برای مثال‌ پیام‌هایی که باورِ «مثبت بیندیش تا کام‌روا شوی» را تبلیغ می‌کنند. اما واقعیت این است که کتاب‌های درست و حسابی این حوزه، به شما کمک می‌کنند تا استعدادهای خودتان را کشف کنید، بر فراسوی لذت‌ها و ناکامی‌های روان خود گام بردارید و با یک شناخت عمیق نسبت به خودتان، در راستای بهتر شدن تلاش کنید. در کل بهتر است بگوییم خواندن کتاب‌های ژانر انگیزشی و خودیاری، باعث ایجاد انگیزه‌های لازم در شما می‌شود تا بتوانید برای اهداف‌تان تلاش کنید. کتاب‌های انگیزشی را می‌توان در چندین دسته قرار داد:

 • برخی از آن‌ها حالت معنوی دارند و به شما کمک می‌کنند تا معنای زندگی را در پرتو روان سالم‌تر و سبک زندگی ساده‌تر پیدا کنید.
 • گروه دیگر، در دسته کتاب‌های انگیزشی و موفقیت قرار می‌گیرند که برای پیشرفت شغلی، یا پیشرفت در زندگی شخصی، مهم هستند.
 • دسته دیگر، جنبه خودیاری دارند و به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های شخصی‌تان را تقویت کنید.
معرفی بهترین کتاب های انگیزشی
معرفی بهترین کتاب های انگیزشی

۱. انسان در جستجوی معنا، ویکتور فرانکل

فرانکل با توصیف عمیق تجربه‌اش درباره زندگی در اردوگاه‌های مرگ نازی. درس‌هایی راجع‌به نجات معنوی به ما می‌آموزد. فرانکل قانعمان می‌کند. که اجتناب از درد و رنج، شدنی نیست؛ اما چگونگی رویارویی‌مان با رنج‌های زندگی به ما توانایی پیشروی و حرکت به‌سوی اهداف جدید می‌دهد.

فرانکل نماینده نسلی است که هرکسی می‌تواند از آنها نکته ارزشمندی بیاموزد. انسان در جستجوی معنا یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های آمریکا است. تاکنون بیش از ۱۰میلیون نسخه آن به ۲۴ زبان مختلف به فروش رسیده است. اگر به‌دنبال یافتن معنایی برای رنج‌های زندگی هستید، این کتاب را که در صدر لیست بهترین کتاب های انگیزشی دنیا قرار می‌گیرد از دست ندهید.

بهترین کتاب های انگیزشی - انسان در جستجوی معنا
بهترین کتاب های انگیزشی – انسان در جستجوی معنا

۲.کتاب انگیزشی تو  کله‌خر هستی، برو پیش، پولدار می‌شوی، جین سینسرو

این کتاب مناسب کسانی است که به طرح‌ریزی برای زندگی علاقه دارند. در این کتاب نویسنده با ارائه تمرین‌هایی ساده به خواننده کمک می‌کند که باورها، نگر‌ش‌ها و عادت‌های محدودکننده‌اش را بشناسد. او توصیه‌هایش را با چنان لحن مفرحی ارائه می‌کند که خواننده را رها نمی‌کنند و برای دستیابی به موفقیت، به او انگیزه می‌دهند.

سینسرو می‌خواهد به خوانندگانش نشان دهد که چرا انسان برخی الگوهای فکری و رفتاری را دنبال می‌کند. او به ما کمک می‌کند که بر چیزهایی که می‌توانیم تغییر دهیم، تمرکز کنیم و آنچه را نمی‌توانیم تغییر دهیم، بپذیریم. هرکسی می‌تواند از این کتاب که با طنازی الهام‌ می‌بخشد و انگیزه می‌دهد، لذت ببرد.

بهترین کتاب های انگیزشی - تو کله خر هستی
بهترین کتاب های انگیزشی -کتاب تو کله خر هستی

۳. کتای انگیزشی تختخوابت را مرتب کن؛ ویلیام مک ریون

اگر می‌خواهی دنیا را تغییر دهی، با مرتب‌کردن تختت شروع کن!

کتاب تختخوابت را مرتب کن یکی از بهترین گتاب های انگیزشی جهان شامل سخنرانی دریاسالار ویلیام مک ‌ریون است. از این سخنان ده اصلی را فرامی‌گیریم که برخاسته از تجربیات مک‌ ریون در دوران خدمت به‌عنوان تکاور دریایی هستند؛ اصولی که به او در غلبه بر چالش‌های مختلف زندگی کمک کرده‌اند.

همه‌گیری این سخنرانی که به رقم بیش از ۱۰میلیون تماشا رسیده است، نشان می‌دهد هر فردی می‌تواند این درس‌ها را در راستای بهبود خود و دنیای اطرافش به‌ کار بگیرد. کتاب با تعریف داستان‌هایی از دوران خدمت مک ‌ریون، توصیه‌هایی ساده و کاربردی ارائه می‌دهد و خواننده را تشویق می‌کند برای دستیابی به خواسته‌های بیشتری تلاش‌ کند.

کتاب تختخوابت را مرتب کن ؛ ویلیام مک ریون
کتاب تختخوابت را مرتب کن ؛ ویلیام مک ریون

۴.کتاب انگیزشی کیمیاگر؛ پائولو کوئیلو

کیمیاگر، به‌عنوان یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا داستانی شگفت‌انگیز است درباره سفری الهام‌بخش در مسیر خودشناسی. در این رمان کلاسیک که میلیون‌ها نسخه از آن به‌ فروش رفته است، فرزانگی و رازآلودگی باهم ترکیب شده‌اند.

داستان درباره چوپان جوانی است که برای جست‌وجوی گنج مشتاق سفر به دور دنیاست. سرانجام به گنجی بسیار متفاوت از آنچه در آغاز تصور می‌کرد، دست می‌یابد. این کتاب ما را تشویق می‌کند که به ندای دلمان گوش بسپاریم، قدر موهبت بی‌تکرار زندگی را بدانیم و آرزوهایمان را دنبال کنیم.

عکس کتاب کیمیاگر؛ پائولو کوئیلو
عکس کتاب کیمیاگر؛ پائولو کوئیلو

5- کتاب انگیزشی هنر ظریف بی‌خیالی؛ یکی از بهترین کتاب‌ های انگیزشی

اگر به‌دنبال یک کتاب متفاوت در انبوه کتاب‌های خودیاری هستید، بهتر است کتاب هنر ظریف بی‌خیالی را از قفسه بیرون بکشید و بدون درنگ، شروع به خواندنش کنید. این کتاب به نویسندگی «مارک منسون»، در صدر لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز قرار دارد و با فروش بیش از ۱۰ میلیون نسخه، توانسته به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در جهان تبدیل شود. علت موفقیت این کتاب انگیزشی را می‌توان در رویکرد متفاوتش نسبت به موفقیت، مورد بررسی قرار داد.

پیام اصلی این کتاب را می‌توان در این جمله خلاصه کرد: «ما به اندازه‌ای وقت و انرژی نداریم که به همه چیزها به یک اندازه اهمیت بدهیم؛ بنابراین مجبوریم که بی‌رحمانه اولویت‌بندی و فقط روی موضوعات مهم تمرکز کنیم!» بسیاری از کتاب‌های این حوزه، خوانندگان را به سمت معروف‌تر، ثروتمندتر، خوشحال‌تر و خلاق‌تر بودن تشویق می‌کنند و مدام در تلاش هستند تا قدرت بی‌پایان انسان در مثبت‌اندیشی را به او یادآوری کنند. اما مارک منسون در کتابش، تمام این رویکردها را زیر سوال می‌برد و به شما یاد می‌دهد تا در کمال واقعیت، اولویت‌های خودتان را انتخاب کنید و از اجبارِ بهترین بودن، خلاص شوید.

بهترین کتاب انگیزشی - کتاب هنر ظریف بی‌خیالی
بهترین کتاب انگیزشی – کتاب هنر ظریف بی‌خیالی

6- کتاب انگیزشی خودت را به فنا نده؛ دست از سر خودت بردار

حتما برای شما هم پیش آمده که در شرایط سختِ زندگی و وقتی هیچ‌ چیز خوب پیش نمی‌رود، شروع به سرزنش کردن خودتان کنید و تمام تلاش‌ها، توانایی‌ها و استعدادهای‌تان را زیر سوال ببرید. این وضعیت واقعا می‌تواند آزاردهنده باشد و شما را از حرکت نگه دارد. «گَری جان بیشاپ» در کتاب خودت را به فنا نده، خوانندگان را با وضعیتی به نام خودگویی یا همان Self-Talk آشنا می‌کند که فرد ممکن است به صورت ناخودآگاه، مدام خودش را سرزنش کند، خودش را در ذهن تحقیر کند در رفتار با خودش، ناملایم باشد.

اینجاست که آموزش‌های بیشاپ اهمیت زیادی پیدا می‌کند و این نویسنده خوش‌فکر، با یک جمله نجات‌دهنده از راه می‌رسد: خودت را به فنا نده! یا در واقع، دست از سر خودت بردار! اگر یاد بگیرید در ناملایمتی‌ها، دست از سرزنش کردن خودتان بردارید، اضطراب‌های‌تان به‌صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و آن وقت است که می‌توانید با یک ذهن باز، به سمت تعالی پیش بروید. برخلاف بسیاری از نویسنده‌های خودیاری که اعتقاد دارند برای موفق بودن باید ذهن را آماده بهترین‌ها کرد، این نویسنده به شما یاد می‌دهد که چطور با خودتان مهربان باشید و بدون سرزنش کردن، راهِ زندگی را پیش بگیرید.

کتاب خودت را به فنا نده ؛ دست از سر خودت بردار
کتاب خودت را به فنا نده ؛ دست از سر خودت بردار

7- کتاب هنر شفاف اندیشیدن، آشنایی با خطاهای رایج ذهن

این کتاب در لیست بهترین کتاب‌ های انگیزشی قرار می‌گیرد و شما با خواندن آن می‌توانید از شر اشتباهات تکراری ذهن‌تان خلاص شوید! «رولف دوبلی» نویسنده این کتاب، مستقیما به سمت گوشزد کردن خطاهای معمول ذهن انسان می‌رود و به شما یاد می‌دهد که با شناخت، درک و پذیرش این اشتباهات رایج، از آن‌ها فاصله بگیرید. تغییر نگرش نسبت به خطاهای ذهنی، می‌تواند اولین قدم برای تصمیم‌گیری‌های بهتر و شفاف‌تر باشد.

بسیاری از ما موقع تصمیم‌گیرهای‌ روزمره، به ذهن‌مان رجوع می‌کنیم و از خطاهای شناختی و قضاوتی آن، ناآگاهیم. دام‌های شناختی که ذهن برای ما درست می‌کند، در بسیاری از مواقع می‌تواند دردسرساز باشد و ما را به ورطه شکست بکشاند. راهِ نجات، شناخت این اشتباهات است که نویسنده در فصل‌های مختلف کتاب هنر شفاف اندیشیدن به آن‌ها پرداخته و با گردآوری مثال‌های دقیق و شفاف، موضوع را برای خوانندگان ملموس کرده است.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن
کتاب هنر شفاف اندیشیدن

8- کتاب هنر خوب زندگی کردن، راه‌هایی عملی برای زندگی بهتر

چطور بهتر زندگی کنیم؟ چطور شادتر باشیم؟ چگونه به اهداف‌مان برسیم؟ نقش سرنوشت در زندگی چیست؟ اهمیت پول چقدر است؟ و… اگر شما هم در ذهن خود پرسش‌هایی از این دست دارید، مطالعه این کتاب را به فردا واگذار نکنید! کتاب حاضر به قلم «رولف دوبلی» و ترجمه «بهزاد توکلی»، «عادل فردوسی‌پور» و «علی شهروز»، بر آموزش تکنیک‌ها و ابزارهایی تمرکز دارد که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید به زندگی خود رنگ‌وبوی تازه‌ای ببخشید و عملکرد بهتری داشته باشید.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کتاب، نظم و ترتیبی است که برای آموزش مباحث به کار برده و در قالب ۵۲ نکته طلایی، درباره اصول مهم زندگی صحبت کرده است. از طرفی تلاش نویسنده این نیست تا راه‌کارهای جادویی برای شادتر زندگی کردن ارائه دهد؛ بلکه تمرکز روی پذیرش واقعیت و تلاش برای دستیابی به هویت فردی است. با خواندن کتاب هنر خوب زندگی کردن، به این نکته می‌رسید که هیچ نسخه از پیش تعیین شده و هیچ فرمول مشخصی برای خوشبختی وجود ندارد و برای رسیدن به اهداف، درک شما از زندگی بسیار اهمیت دارد.

کتاب هنر خوب زندگی کردن
کتاب هنر خوب زندگی کردن

9- کتاب چگونه کمال‌گرا نباشیم؛ کمال‌گراها بخوانند!

شاید در بین دوستان و آشنایان خود، با کسانی روبه‌رو شده باشید که همه کارها را با وسواس زیادی انجام می‌دهند و به‌خاطر ترس از کامل نبودن، حتی گاهی به سراغ انجام کارها نمی‌روند! این افراد به کمال‌گرایی دچار هستند و هیچ‌وقت، به اندازه کافی از خودشان راضی نیستند. کتاب چگونه کمال‌گرا نباشیم به نویسندگی «استفان گایز» و ترجمه «نرگس محمدی»، یک کتاب عالی برای رهایی از قید و بندهای ذهنِ کمال‌گرا است. افراد کمال‌گرا بیشترین زمان خود را صرف اندیشیدن در مورد کارها می‌کنند و به‌دنبال یک نتیجه بدون عیب هستند.

هرچند بلندپروازی می‌تواند موتورِ محرک ذهن باشد و نوعی جنب‌وجوش ایجاد کند؛ اما کمال‌گرایی افراطی نه تنها به شما کمکی نمی‌کند، بلکه آسیب‌زننده خواهد بود و مدام احساس ناکافی بودن ایجاد می‌کند. بسیاری از افراد کمال‌گرا از اشتباه کردن می‌ترسند و همیشه به‌دنبال پیروزی هستند، این موضوع به خودی خود بد نیست؛ اما وقتی چاشنی افراط را به آن اضافه کنیم، تبدیل به حس آزاردهنده و بازدارنده می‌شود. این کتاب به شما کمک می‌کند در قدم‌های اول، کمال‌گرایی و تاثیرات آن را بشناسید و سپس، یاد می‌گیرید تا واقعیت‌ها را ببینید و به جای رویاپردازی و توقعات غیر منطقی، واقع‌گرایانه اهداف‌تان را مشخص کنید.

کتاب چگونه کمال گرا نباشیم - کتاب انگیزشی
کتاب چگونه کمال گرا نباشیم – کتاب انگیزشی

10- ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد ، چالشی برای زنده ماندن

۱۱ نوامبر سال ۱۹۹۷، تاریخ مهمی در زندگی ورونیکا است: ورونیکا تصمیم می‌گیرد به زندگی خود پایان دهد و کاسه صبرش از اینهمه ملال سر می‌کشد! او با چند قرص، اقدام به خودکشی می‌کند اما موفق نمی‌شود و با انتقال به بخش روانی بیمارستان، تحت مداوا قرار می‌گیرد. این روایت تک خطی از داستانِ این کتاب به نویسندگی «پائولو کوئلیو» است؛ اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود.

پزشک‌ها به ورونیکا می‌گویند که به‌خاطر مصرف خودسرانه قرص‌، قلبش آسیب دیده و فقط یک هفته زمان دارد. در این زمان اندک، زندگی چه معنایی خواهد داشت؟ زورِ زندگی بیشتر است یا مرگ؟ به نظر می‌رسد ورونیکا با دانستن زمان مرگش، تازه مفهوم زندگی را درک می‌کند و با مفاهیمی مثل عشق، رنج، دوستی، نفرت و… آشنا می‌شود. خواندن کتاب ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد، به شما کمک می‌کند یکبار دیگر، به زندگی و اتفاقات ساده پیرامون خود نگاه کنید و با چشمانی روشن‌بین، جهان را تماشا کنید.

کتاب ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد
کتاب ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد

11- کتاب اثر مرکب، به عمل کار برآید!

«دارن هاردی» نویسنده این کتاب فوق‌ العاده، با سیلیِ محکمِ حقیقت، خوانندگان را بیدار می‌کند و این حقیقت یک جمله است:‌ شما با لم دادن روی مبل و مثبت‌اندیشی، بدون انگیزه و تلاش کافی، به نتیجه‌ای نمی‌رسید! این نتیجه می‌تواند قبول شدن در یک رشته درسی باشد، یا برنده شدن در یک مسابقه ورزشی، فرقی نمی‌کند. اینکه بعضی از کتاب‌ها به شما می‌گویند مثبت بیندیش، کافی نیست: چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد، داشتن انگیزه است. البته هاردی یکسری اصول کاربردی معرفی می‌کند که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید در مسیر موفقیت، عملکرد بهتری داشته باشید.

بهترین آموزشی که در کتاب اثر مرکب مطرح شده، این نکته است که موفقیت در یک روز و یک شب به‌دست نمی‌آید و نیازمند برنامه‌ریزی، تلاش مستمر، اصلاح عادت‌ها و تقویت انگیزه است. بسیاری از افراد تحت تاثیر تبلیغات رسانه‌ها، دوست دارند خیلی سریع به نتایج مشخص برسند. برای مثال با مصرف کردن فلان قرص لاغری، بدون ورزش و رژیم، در یک ماه لاغر شوند. آیا این باور کردنی است؟ شاید به نظرتان برسد انسان عاقل چنین چیزی را باور نمی‌کند؛ اما واقعیت این است که تاثیر پیام‌ها، گاهی به اندازه‌ای است که درک انسان را از واقعیت اچار اختلال می‌کند. اما خبر خوب این است که با خواندن این کتاب می‌توانید با یک دیدِ روشن و واقع‌گرایانه، زندگی خودتان را به سبک خودتان تعریف کنید.

کتاب انگیزشی اثر مرکب
کتاب انگیزشی اثر مرکب

12- کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین ، دریچه‌ای رو به دنیای معنوی

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین یک کتاب مناسب برای افرادی است که به‌دنبال رشد روحی و معنوی خود هستند. این کتاب به قلم توانمند «فلورانس اسکاول شین» نوشته شد و خیلی سریع توانست به زبان‌های زنده دنیا از جمله زبان فارسی ترجمه شود. یکی از معروف‌ترین نسخه‌های فارسی این کتاب متعلق به ترجمه «گیتی خوش‌دل» است که سادگی لحن و شیوایی جملات زبان مبدا، به بهترین شکل برگردانده شده. این کتاب به لحاظ فرم بسیار ساده، آموزنده، گیرا و منسجم و از لحاظ محتوا بسیار عمیق است.

اثر اسکاول شین، شامل چهار اثر از خانم اسکاول شین به نام‌های «بازی زندگی و راه این بازی»، «کلام تو عصای معجزه‌گر توست»، «در مخفی توفیق» و «نفوذ کلام» است که در مجموع، دربردارنده محتوای ارزشمند و انگیزشی درباره راه و رسم زندگی، قدرت ذهن هوشیار، اهمیت معنویت و دوری از بدی‌ها است.

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین
کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

13- کتاب هفت عادت مردمان موثر ، هفت عادتی که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد

«استیون ریچارد کاوی» با نوشتن کتاب هفت عادت مردمان موثر، توانست در عرصه کتاب‌های انگیزشی غوغا به پا کند و اثری را به یادگار بگذارد که سال‌ها، در صدر لیست پرفروش‌ترین‌ها قرار بگیرد. این کتاب برای اولین در سال ۱۹۸۹ منتشر و سپس به ۳۸ زبان زنده دنیا ترجمه شد. نسخه‌های ترجمه‌شده فارسی از روی این اثر متعدد است و از جمله بهترین آن‌ها می‌توان به ترجمه «الهام خرسندی»، ترجمه «معصومه تاجمیری» و ترجمه «گیتی خوش‌دل» اشاره کرد.

اگر در همه کتاب‌های موفقیت صحبت از تلاش برای بهترین بودن است، بهتر است بدانید در این کتاب خبری از این صحبت‌ها نیست! مباحث کاربردی این اثر به شما کمک می‌کند تا خودتان را بهتر بشناسید و با بهترین نسخه خودتان آشنا شوید. هرچند رشد شخصیتی و تغییر آسان نیست، اما با استفاده از آموزش‌های کتاب هفت عادت مردمان موثر، یاد می‌گیرید که چگونه گام‌به‌گام، عادت‌های بد را از بین ببرید، هفت عادت خوب را جایگزین کنید و در نهایت، احساس بهتری در زندگی‌تان داشته باشید.

کتاب هفت عادت مردمان موثر
کتاب هفت عادت مردمان موثر

۱4- کتاب انسان در جستجوی معنا ، راهی برای رهایی از رنج‌ها

جستجوی معنای زندگی مثل یک معما و پازل هزار تکه است که باید برای درک آن تلاش کرد. «ویکتور فرانکل» نویسنده این اثرِ بسیار ارزشمند و آموزنده، این معما را در زندگی شخصی خودش حل و معنای زندگی را پس از سختی‌های طاقت‌فرسا، درک کرده است. فرانکل زمانی که در اردوگاه اجباری رژیم نازی گرفتار بوده، مادر، پدر، همسر و برادرش را از دست می‌دهد و در سوگ عزیزانش، زندگی را پیش چشمان خود تیره و تار می‌بیند.

او که با عمق وجودش معنای فقدان، رنج و ملال را لمس کرده، سعی داشته تا با نوشتن تجربیاتش در کتاب انسان در جستجوی معنی، به خوانندگان بیاموزد که چگونه می‌توان در طاقت‌فرساترین لحظات، رنج را تحمل کرد و به زندگی ادامه داد. این کتاب با ترجمه فارسی «مهين ميلانی» و «نهضت صالحيان» در دو بخش موجود است: بخش اول که خاطرات نویسنده از آشویتس را در بردارد و بخش دوم که درباره مکتب تخصصی فرانکل یعنی لوگوتراپی یا معنا درمانی است.

کتاب انسان در جستجوی معنا
کتاب انسان در جستجوی معنا

 

15- کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، فرصتی برای ثروتمند شدن

بیندیشید و ثروتمند شوید! مگر ممکن است؟ بله! «ناپلئون هیل» در کتاب پیش رو، به‌صورت خیلی کامل درباره روش‌های ثروتمند شدن صحبت کرده و برای اثبات ادعای خود، به سراغ تجارب عینی پانصد فرد بالغ و موفق رفته است. این افراد با استفاده از تکنیک‌های خاص در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود، موفق به کسب ثروت شده‌اند. این کتاب توانسته نام خودش را در لیست پرفروش‌ترین‌های آمازون و به‌عنوان دومین کتاب پرفروش در زمینه کتاب‌های کسب درآمد، ثبت کند.

افراد مختلفی این کتاب را به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند که از جمله بهترین نسخه‌ها می‌توان به ترجمه «تکتم سعیدنیا»، نسخه «مهدی نکوئی» و «شهرام فیروزی» اشاره کرد. کتابی که از آن صحبت می‌کنیم، در سال ۱۹۳۷، در بحبوحه رکود اقتصادی و در آستانه شروع جنگ جهانی دوم نوشته شد و توانست راهِ روشنایی‌بخشِ موفقیت را برای مردم ترسیم کند. روش‌های پیشنهادی بیندیشید و ثروتمند شوید، روش‌هایی واقعی و کاربردی است که شما را در جهت تقویت انگیزه فردی سوق می‌دهد و در راه رسیدن به موفقیت، قدم‌به‌قدم همراهی‌تان می‌کند.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

16- کتاب قدرت تفکر مثبت؛ کتابی درباره قدرتِ ذهن

این کتاب به نویسندگی «نورمن وینسنت‌پیل»، یکی از بهترین کتاب‌های انگیزشی با تاکید بر مثبت‌اندیشی، افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبود انگیزه‌های فردی است که به خوانندگان کمک می‌کند تا در پناه خودباوری، زندگی را در کمال صلح تجربه کنند. آموزش‌های کاربردی این کتاب الهام‌ بخشِ راه شما است و مثل یک نور، بر اتاقِ تاریک ذهن شما می‌تابد تا بتوانید قدرت نهانِ ذهن خود را کشف کنید و با استفاده از ظرفیت‌های وجودی‌تان، برای زندگی بهتر قدم بردارید.

البته نمی‌توان انتظار داشت که با خواندن یکی دو تا از کتاب‌های خودیاری، به‌صورت کلی از رنج و ملال زندگی رهایی یابیم؛ چرا که زندگی با مشکلات خاص خودش گره خورده است و بهترین راه‌حل برای ادامه دادن، خودآگاهی و شناخت قسمت‌های ناشناخته ذهن است. این کتاب با نام «قدرت فکر مثبت» نیز شناخته می‌شود که توسط «ربابه امیری» ترجمه و توسط نشر سپید منتشر شده است. یکی دیگر از نسخه‌های موجود از این کتاب انگیزشی، با ترجمه «نرگس حیدری منجیلی» است که بسیار روان و ساده به زبان فارسی برگردانده شده.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - کتاب قدرت تفکر مثبت
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – کتاب قدرت تفکر مثبت

 


معرفی بهترین کتاب های روانشناسی

1- تفکر، سریع و کند

 • نویسنده: دانیل کانمن
 • مترجم: فروغ تالوصمدی
 • انتشارات: در دانش بهمن
 • تعداد صفحات: ۶۸۱
 • نمره گودریدز: ۴٫۱۶
 • رتبه در فهرست منبع: ۳

دانیل کانمن، روان‌شناس معروف و برنده نوبل اقتصاد، در گذر سیری بدیع درون ذهن انسان، ۲ نظام فکری را برای ما توضیح می‌دهد. سیستم اول سریع، شهودی و احساسی است. سیستم دوم کندتر، شورایی‌تر و منطقی‌تر است. توضیح چرایی اعتماد بیش‌ازحد به راهبردهای سازمانی، دشواری پیش‌بینی آنچه باعث خشنودی ماست و تأثیر خطاهای شناختی همگی با درک‌کردن این ۲ روش فکری ممکن می‌شود. کانمن در تعاملی سرزنده با مخاطب، روشن می‌کند که چه زمانی نباید بر شهود تکیه کنیم و بهتر است روند تفکر و تصمیم‌گیری را کندتر کنیم. او با توضیح روند تصمیم‌گیری، ترفندهایی برای گذر از خطاهای ذهنی معرفی می‌کند.

کتاب تفکر سریع و کند
کتاب تفکر سریع و کند

2- نامه‌های یک فیلسوف

 • نویسنده: لوسیوس سنکا
 • مترجم: سپیده خداکرمی
 • انتشارات صوتی: نوار
 • تعداد صفحات (نسخه انگلیسی): ۴۰۴
 • نمره گودریدز: ۴٫۳۴
 • رتبه در فهرست منبع: ۶

این کتاب با نام اصلی «نامه‌های یک رواقی» گلچینی از نامه‌های سنکای فیلسوف، مشاور امپراتوران رم است. این نامه‌ها معرف اصول اخلاقی مکتب رواقی است. انسانیت و لطافت طبعی که در توصیف سنکا از مکتب رواقی وجود دارد الهام‌بخش و نشانه بزرگی و شکوه ذهن انسان است.

کتاب نامه های یک فیلسوف
کتاب نامه های یک فیلسوف

3- فرضیه خوشبختی؛ یافتن حقیقت مدرن در خرد باستان

 • نویسنده: جاناتان هایت
 • مترجم: ساناز فرشیدفر
 • انتشارات: نوین توسعه
 • تعداد صفحات: ۲۸۸
 • نمره گودریدز: ۴٫۱۱
 • رتبه در فهرست منبع: ۷

جاناتان هایت بر پایه خرد فلسفی و پژوهش‌های علمی، نشان می‌دهد یافتن معنا در زندگی ساده‌تر از آن است که فکر می‌کنیم. کتاب ۱۰ حقیقت بزرگ را آشکار می‌کند که تمدن‌های بزرگ دنیا آنها را کشف کرده‌اند. از این حقایق باستانی، پس از گذر از صافی علم، درس‌هایی استخراج شده است که امروز و در زندگی مدرن هم راهگشا هستند و راه‌های شکوفایی انسان را نشان می‌دهند. کتاب نشان می‌دهد که درک عمیق خرد فلسفی و پیام‌های اخلاقی ماندگار آن چطور زندگی ما را دگرگون می‌کند؛ پیام‌هایی مانند «با دیگران همان‌طور رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند» یا «آنچه شما را نمی‌کشد قوی‌تر می‌کند».

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - فرضیه ی خوشبختی
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – فرضیه ی خوشبختی

4- تغییر؛ چطور وقتی تغییر سخت است تغییر کنیم

 • نویسنده: چیپ هیث، دن هیث
 • مترجم: گروه سبکتو
 • انتشارات: سبکتو
 • تعداد صفحات: ۱۳۱
 • نمره گودریدز: ۴٫۰۳
 • رتبه در فهرست منبع: ۹

چرا ایجاد تغییرات ماندگار در سازمان، در اجتماع و از همه مهم‌تر در زندگی‌مان این‌قدر سخت است؟ کتاب پاسخی است به این پرسش و ارائه راه‌حل برای آن. کتاب روشن می‌کند که دلیل این دشواری ناسازگاری نظام‌های ذهنی ماست! ذهن منطقی و ذهن احساسی ما پیوسته در کشمکش‌اند: ذهن منطقی بدنی ورزیده می‌خواهد، ذهن احساسی کیک شکلاتی! ذهن منطقی تغییر ساختار می‌خواهد، ذهن احساسی روند ساده کنونی را. با غلبه بر این کشمکش، تغییر به‌سرعت ایجاد می‌شود. چیپ و دن هیث نشان می‌دهند که هرکسی (مدیر، کارمند، والد) که دو نظام ذهنی را هم‌سو کند، قادر است تغییرات چشمگیر ایجاد کند.

کتاب تغییر
کتاب تغییر

5- هیجانات چگونه ساخته می‌شوند ؛ حیات اسرارآمیز مغز

 • نویسنده: لیزا فلدمن بارت
 • مترجم: میرجواد سیدحسینی
 • انتشارات: تمدن علمی
 • تعداد صفحات: ۱۳۱
 • نمره گودریدز: ۴٫۰۹
 • رتبه در فهرست منبع: ۱۰

علمِ احساس را در مسیر تکامل می‌توان هم‌تراز با نسبیت در فیزیک دانست! پژوهش‌های لیزا فلدمن باور‌های رایج درباره احساسات را نفی می‌کند: احساسات انسان به‌طور ناخودآگاه و همگانی در بخش‌های خاصی از مغز شکل نمی‌گیرد. مغز، بدن و فرهنگ در شکل‌گیری هریک از احساسات ما نقش دارند. این حقیقت شگرف حوزه‌های گوناگونی را از عصب‌شناسی و پزشکی گرفته تا نظام حقوقی و حتی امنیت ملی تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

کتاب هیجانات چگونه ساخته می‌شوند
کتاب هیجانات چگونه ساخته می‌شوند

6- عشق

 • نویسنده: لئو بوسکالیا
 • مترجم: مسیحا برزگر
 • انتشارات: سیوا
 • تعداد صفحات: ۲۱۳
 • نمره گودریدز: ۴٫۲۶
 • رتبه در فهرست منبع: ۱۲

کتاب کاوشی است درباره عشق ؛ این پدیده لطیف بشری که انسان‌ها را یکی می‌کند. نویسنده با معرفی موانع عشق، ابزارهایی برای گذر از آنها ارائه می‌کند. لئو بوسکالیا، که به دکتر لاو (Love) معروف است، این کتاب را با الهام از کلاس درس عشق که در دانشگاه برگزار می‌کرد نوشته است.(سال انتشار : 1970)

کتاب عشق اثر بوسکالیا
کتاب عشق اثر بوسکالیا

7- هنر عاشقی

 • نویسنده: مورگان اسکات پک
 • مترجم: زهرا ادهمی
 • انتشارات: خاتون
 • تعداد صفحات: ۴۵۹
 • نمره گودریدز: ۴٫۰۶
 • رتبه در فهرست منبع: ۱۴

پیام همه‌زمانی کتاب، که به‌مدت ۱۰ سال جزو پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز بود، کمکمان می‌کند طبیعت روابط عاشقانه را درک کنیم و در مسیر آرامش و رضایت از زندگی پیش برویم. به‌کمک کتاب، تشخیص عشق از وابستگی را یاد می‌گیریم، یاد می‌گیریم پدر و مادرهای بهتری باشیم و خود واقعی‌مان را پیدا کنیم. کتاب با این جمله آغاز می‌شود: زندگی سخت است! در ادامه، به ما می‌گوید که برای رشد معنوی راه درازی در پیش است؛ اما با لطافت ما را در مسیر دشوار و دردناک تغییر راهنمایی می‌کند.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - کتاب هنر عشق
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – کتاب هنر عشق

8- والدین هشیار

 • نویسنده: شفالی ساباری
 • مترجم: اکرم کرمی
 • انتشارات: صابرین
 • تعداد صفحات: ۲۸۷
 • نمره گودریدز: ۴٫۲۸
 • رتبه در فهرست منبع: ۱۵

والدین ناخواسته کمبودهای روان‌شناختی و احساسی خود را به فرزندان منتقل می‌کنند. دکتر ساباری معتقد است فرزندان آینه تمام‌نمای خودِ فراموش‌شده والدین هستند؛ پس فرزندان هم می‌توانند راهنمای والدین در مسیر رشد فردی باشند! کسانی که مایل‌اند در آینه نگاه کنند، می‌توانند دوباره با خود واقعی‌شان ارتباط برقرار کنند. وقتی پدر و مادر خودشان را پیدا کردند، رویکرد «همه‌چیزدانی» و نگاه بالا به پایین والد به فرزند، به رابطه دوسویه والد و فرزند تبدیل می‌شود. سپس والدین می‌توانند فرزندان را متوجه اکنون و زمان حال کنند.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - کتاب کلید تربیت کودکان و نوجوانان
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – کتاب کلید تربیت کودکان و نوجوانان

9- تجربه اوج؛ فراسوی سرخوشی

 • نویسنده: میهالی چیکسنت ‌میهالی
 • مترجم: رضا علوی
 • انتشارات: شورآفرین
 • تعداد صفحات: ۳۶۸
 • نمره گودریدز: ۴٫۱۱
 • رتبه در فهرست منبع: ۱۹

میهالی معتقد است آنچه تجربه‌ای خاص را حقیقتا رضایت‌بخش می‌کند وضعیتی از هشیاری است به‌نام غرقگی. در غرقگی فرد معمولا لذت، ابتکار و درگیریِ عمیق با زندگی را تجربه می‌کند. میهالی در این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه این وضعیت مثبت را مدیریت کنیم و بروز آن را به بخت‌واقبال واگذار نکنیم. کتاب یاد می‌دهد که با مدیریت داده‌هایی که به وضعیت خودآگاه ما اضافه می‌شوند، می‌توانیم به شادی برسیم و کیفیت زندگی را بهبود دهیم.

کتاب تجربه اوج
کتاب تجربه اوج

10-کتاب روانشناسی آگاهی و مغز؛ مغز چگونه افکار را رمزگشایی می‌کند

 • نویسنده: استانیسلاس دهانه
 • مترجم: مرضیه زارع
 • انتشارات: انسان‌شناسی
 • تعداد صفحات: ۳۴۴
 • نمره گودریدز: ۴٫۱۷
 • رتبه در فهرست منبع: ۲۰

کتاب توضیح می‌دهد که مغز چگونه افکار آگاهانه تولید می‌کند. همچنین درباره چرایی اینکه بسیاری از افکار ما در وضعیت ناخودآگاه باقی می‌مانند بحث می‌کند. به‌لطف پژوهش‌های روان‌شناختی و تصویربرداری مغزی، پژوهشگران بیش از هر زمان دیگری به کشف این اسرار نزدیک‌اند. بر پایه این پژوهش‌ها، اکنون با مشاهده تغییر نورون‌های مغز می‌توان زمانی را که فرد از داده‌ای خاص آگاه می‌شود تشخیص داد و نقش حیاتی محاسبات ناخودآگاه را در تصمیم‌گیری درک کرد.

کتاب کاوشی لذت‌بخش است در ذهن و پیچیدگی‌های شگرف آن، برای علاقه‌مندان به فناوری و علوم پیشرفته و پیچیدگی‌های فلسفی و فردی و اخلاقیِ‌ اندازه‌گیری آگاهی.

کتاب آگاهی و مغز
کتاب آگاهی و مغز

11-باهوش‌تر، بهتر، سریع‌تر؛ رمزورازهای بهره‌وری در زندگی و کسب‌وکار

 • نویسنده: چارلز دوهیگ
 • مترجم: حسین خدادادی
 • انتشارات: آموخته
 • تعداد صفحات: ۲۸۱
 • نمره گودریدز: ۳٫۹۳
 • رتبه در فهرست منبع: ۲۸

چارلز دوهیگ، نویسنده برنده پولیتزر، در این کتاب با کنجکاوی بی‌امان، گزارش‌های دقیق و داستان‌پردازی غنی، روشن می‌کند که ما چطور در امور مختلف پیشرفت می‌کنیم. این کتاب کاوشی است بدیع در علم بهره‌وری که به انسان کمک می‌کند با اضطراب و تقلای کمتری به موفقیت برسد. کتاب راهنمایی است برای بهره‌وری بیشتر بدون گذشتن از مهم‌ترین چیزهایی که داریم؛ به‌عبارتی، راه باهوش‌تر، سریع‌تر و بهتر شدن در هر چیزی را نشان می‌دهد.

کتاب باهوش تر , سریع تر , بهتر
کتاب باهوش تر , سریع تر , بهتر

12-کتاب روانشناسی رهاکردن؛ طریقت تسلیم

 • نویسنده: دیوید هاوکینز
 • مترجم: امیر قانعی
 • انتشارات: علم
 • تعداد صفحات: ۲۱۵
 • نمره گودریدز: ۴٫۱۱
 • رتبه در فهرست منبع: ۲۹

رهاکردن ترفندهایی ساده و ابزارهایی اثربخش برای گذر از موانع روشنگری و آزادشدن از افکار منفی ارائه می‌کند. ترفندهای کتاب برای حذف موانع درونی در راه رسیدن به شادی، عشق، لذت، سلامتی و روشنگری کاربردی، انجام‌پذیر و بر پایه مکانیزم درونیِ تسلیم هستند. تسلیم کاری است که در هر لحظه از زندگی روزمره انجام‌پذیر است.

کتاب برای بهبود همه جنبه‌های زندگی از جمله سلامتی جسمی، خلاقیت، موفقیت مالی، درمان عاطفی، انگیزش شغلی، رابطه عاطفی و جنسی و رشد معنوی مفید است.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - کتاب رها کردن , طریقت تسلیم
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – کتاب رها کردن , طریقت تسلیم

13- کتاب روانشناسی غریزه اراده

 • نویسنده: کلی مک گونیگال
 • مترجم: تیم ترجمه رادیو مثبت
 • انتشارات صوتی: رادیو مثبت، کلید آموزش
 • نمره گودریدز: ۴٫۱۱
 • رتبه در فهرست منبع: ۳۳

غریزه اراده، که درباره علم تازه خودکنترلی و مهار آن برای تقویت سلامتی، بهره‌وری و افزایش شادی صحبت می‌کند، بر پایه آخرین پژوهش‌ها و بهره‌گیری از علم روان‌شناسی، اقتصاد، عصب‌شناسی و پزشکی، توضیح می‌دهد که اراده چیست، چطور کار می‌کند و چرا مهم است. بر مبنای کتاب، اراده واکنشی ذهنی ـ ‌جسمی است، نه یک ویژگی معنوی. اراده تابعی زیستی است که با ذهن‌آگاهی، تمرین، تغذیه و خواب مناسب تقویت می‌شود. جالب اینکه زیادی آن در حقیقت برای سلامتی خوب نیست. گاهی دست‌کشیدن از تلاش برای کنترل، همان چیزی است که دوباره اختیار امور را به دستمان می‌دهد!

کتاب غریزه , قدرت , اراده
کتاب غریزه , قدرت , اراده

14- کتاب روانشناسی چشم ذهن؛ علم جدید تحول فردی

 • نویسنده: دنیل جی سیگل
 • مترجم: فروغ هدایی
 • انتشارات: ذهن‌آویز
 • تعداد صفحات: ۴۲۷
 • نمره گودریدز: ۴٫۱۵
 • رتبه در فهرست منبع: ۳۸

دنیل جی سیگل، که از پیشگامان حوزه سلامت ذهن است، در این کتاب از مهارت بالقوه‌ای می‌گوید که ایجاد تغییرات مثبت در مغز و در زندگی را ممکن می‌سازد. اگر خاطره‌ای دردناک یا هراسی غیرمنطقی دارید که نمی‌توانید از آن رها شوید، گاهی بی‌دلیل دچار خشم و غم می‌شوید و نمی‌توانید خود را آرام کنید، یا نمی‌دانید چرا هرقدر تلاش می‌کنید نمی‌توانید رفتارتان را تغییر دهید، این کتاب کمکتان می‌کند.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - کتاب چشم ذهن
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – کتاب چشم ذهن

15- مدیریت فروش

 • نویسنده: برایان تریسی
 • مترجم: مهدی قراچه‌داغی
 • انتشارات: ذهن‌آویز
 • تعداد صفحات: ۲۴۳
 • نمره گودریدز: ۴٫۱۹
 • رتبه در فهرست منبع: ۳۹

برایان تریسی در این کتاب می‌گوید مهم‌ترین دستاورد حرفه‌اش کشف این حقیقت بود که روان‌شناسیِ فروش مهم‌تر از تکنیک‌ها و روش‌های فروش است. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب تاریخ در زمینه آموزش مهارت فروش است. فروشنده‌ها با خواندن این کتاب با بازی‌ پنهان فروش آشنا می‌شوند، یاد می‌گیرند با ترس ردشدن کنار بیایند و اعتمادبه‌نفسشان را تقویت کنند. تریسی در این کتاب تأکید می‌کند که فروشند برای اثربخشی بیشتر باید افکار، احساسات و رفتارش را مدیریت کند.

بهترین کتاب های روانشناسی - کتاب مدیریت فروش
بهترین کتاب های روانشناسی – کتاب مدیریت فروش

16- کتاب روانشناسی ناشناخته؛ زندگی اسرارآمیز مغز

 • نویسنده: دیوید ایگلمن
 • مترجم: معصومه ملکیان
 • انتشارات: سایلاو
 • تعداد صفحات: ۳۵۲
 • نمره گودریدز: ۴٫۰۶
 • رتبه در فهرست منبع: ۴۲

دیوید ایگلمن، عصب‌شناس معروف، در این کتاب از این می‌گوید که ناخودآگاه انسان چقدر ژرف است و اسرار شگفت‌انگیزی را آشکار می‌کند. چرا پیش از اینکه متوجه خطر شوید. پایتان به‌سمت پدال ترمز می‌رود؟

چرا در میان مکالمه‌ای که به گمانتان به آن گوش نمی‌کردید. متوجه اسمتان می‌شوید؟ چرا رازداری این‌قدر سخت است؟ چطور ممکن است از دست خودتان عصبانی شوید؟ دقیقا چه کسی از کی عصبانی می‌شود؟! ناشناخته، هنگام بررسی این پرسش‌ها، از مغز و تناقض‌هایش می‌گوید.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - کتاب ناشناخته
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – کتاب ناشناخته

17- کتاب روانشناسی عادت‌های یک مغز شاد

 • نویسنده: لورتا گرازیانو برونینگ
 • مترجم: زیبا امانی بصیریان
 • انتشارات: اندیشه فاضل
 • تعداد صفحات: ۳۱۰
 • نمره گودریدز: ۴٫۰۶
 • رتبه در فهرست منبع: ۴۶

این کتاب نشان می‌دهد چگونه می‌توان مغز را پروراند تا ترکیباتی شیمیایی‌ را آزاد کند که باعث شادی انسان می‌شوند. کتاب با فعالیت‌هایی ساده نقش هورمون‌های شادی (سروتونین، دوپامین، اکسی‌توسین و اندورفین) را نشان می‌دهد. با خواندن کتاب یاد می‌گیرید مغزتان را طوری از نو آچارکشی کنید که عادت‌های جدید در شما شکل بگیرد و در مسیری قرار بگیرید که تحریک هورمون‌های شادی و حس خشنودی پس از آن، در مواقع نیاز ساده‌تر هم شود.

بهترین کتاب های روانشناسی - کتاب عادت های یک مغز شاد
بهترین کتاب های روانشناسی – کتاب عادت های یک مغز شاد

18- یادگیری آزاد

 • نویسنده: پیتر گری
 • مترجم: مهدی غلامی
 • انتشارات: مدرسان شریف
 • تعداد صفحات: ۳۱۶
 • نمره گودریدز: ۴٫۲۹
 • رتبه در فهرست منبع: ۶۲

پیتر گری، کارشناس پیشرو در حوزه پرورش کودکان، در این کتاب توضیح می‌دهد که چرا یادگیری خودگران (آموزش فرد بر پایه انتخاب و تصمیم خود او) بهترین روش آموزش به کودکان است. گری معتقد است باید بچه‌هایی را که در دنیای پیوسته متغیر کنونی شکوفا خواهند شد، در هدایت برنامه آموزشی و رشد فردی‌شان آزاد گذاشت.

او بر پایه شواهد به‌دست‌آمده از انسان‌شناسی و روان‌شناسی و تاریخ، روشن می‌کند که بازی آزادانه ابزاری ضروری است که بچه‌ها با آن یاد می‌گیرند زندگی‌شان را مدیریت و مشکلات را حل کنند، با دیگران کنار بیایند و از نظر احساسی مقاوم شوند. کتاب توصیه می‌کند دست از مقصر دانستن بچه‌ها برداریم و در نظام آموزشی‌ای که کنجکاوی را سرکوب می‌کند به‌دنبال مشکل بگردیم.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - یادگیری آزاد
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – یادگیری آزاد

19- نفوذ نامرئی

 • نویسنده: جونا برگر
 • مترجم: شعبانعلی کوهستانی
 • انتشارات: نوآوران سینا
 • تعداد صفحات: ۲۴۶
 • نمره گودریدز: ۳٫۶۶
 • رتبه در فهرست منبع: ۶۶

نویسنده در این کتاب از موارد پنهانی می‌گوید که تصمیم‌های ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، از لباسی که می‌خریم تا شغلی که انتخاب می‌کنیم. احتمالا شما هم باور دارید که تصمیم‌های ما بر اساس افکار و نظرات شخصی‌مان است. خب در اشتباهید! ما بدون اینکه متوجه باشیم، در هر کاری که می‌کنیم و در هر لحظه از زندگی‌مان از دیگران تأثیر می‌گیریم! حتی غریبه‌ها هم بر قضاوت و تصمیم‌های ما تأثیر می‌گذارند (مثلا دیگر آهنگ‌های فلان خواننده را گوش نمی‌کنیم، چون سایت شرط‌بندی دارد؛ شاید هم نمی‌خواهیم دیگران فکر کنند ما به این مسائل اهمیت نمی‌دهیم!). با خواندن این کتاب و درک تأثیر اجتماعی، می‌فهمیم که چه‌وقت باید آن را بپذیرم و کی در برابرش مقاومت کنیم، به‌علاوه، می‌توانیم از این دانش برای کنترل بیشتر رفتارمان بهره بگیریم.

بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی - کتاب نفوذ نامرئی
بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی – کتاب نفوذ نامرئی

مطالب مرتبط :

دیدن همه مطالب وبلاگ !

به اینیستاگرام و تلگرام ما بپیوندید

5 دیدگاه

 1. با سلام
  پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر حمید رضائی و دکتر فرشته مرزبان) در موضوع موفقیت که انتشار کتاب های خود را از سال 1401 شروع کرده اند هم آشنا شوید.
  برخی از ویژگی های کتاب های ایشان عبارت است از:
  – خلاصه گویی
  – جامعیت مطالب به طوری که به جنبه ها و ابعاد مختلف در موضوع موفقیت پرداخته اند
  – رعایت اصل انگیزش در کنار آموزش
  – جذابیت آثار به خاطر رعایت جنبه های خلاقانه در ارائه ی مطالب
  – قابلیت فهم و پذیرش مفاهیم برای افراد با سطح تحصیلات و سلیقه های مختلف.

  1. سلام . ممنون از پیشنهاد خوبتون ، حتما سعی میکنیم در اولین فرصت نقد و بررسی بهترین کتاب های رواننشناسی و انگیزشی که در سال جدید معرفی شده اند را هم به این مطلب اضافه کنیم . اگر خودتون هم نقد و بررسی جامعی در مورد کتاب های انگیزشی جدید و محبوب در نظر دارید در بخش گفتگو همین مطلب اضافه کنید تا در صورت تایید گروه نویسنده نازی سرا در ادامه همین مطلب به نام خودتون ضمیمه بشود . با تشکر از شما

  2. سلام
   من کتاب گنج من از این زوج نویسنده رو خوندم واقعا عالیه
   واقعا کتابهاشون با بهترین کتابهای موفقیت که در دنیا نوشته شده قابل رقابت هست.

 2. ا سلام
  پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر حمید رضائی و دکتر فرشته مرزبان) در موضوع موفقیت که انتشار کتاب های خود را از سال 1401 شروع کرده اند هم آشنا شوید.
  برخی از ویژگی های کتاب های ایشان عبارت است از:
  – خلاصه گویی
  – جامعیت مطالب به طوری که به جنبه ها و ابعاد مختلف در موضوع موفقیت پرداخته اند
  – رعایت اصل انگیزش در کنار آموزش
  – جذابیت آثار به خاطر رعایت جنبه های خلاقانه در ارائه ی مطالب
  – قابلیت فهم و پذیرش مفاهیم برای افراد با سطح تحصیلات و سلیقه های مختلف.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا