advertise-leizer-beauty-ad

درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم – مراحل , تعداد جلسات , نحوه کار لیزر و هر آنچه که باید بدانیم

درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم 

رها شدن از شر موهای زائد و به نوعی مزاحم یکی از مهمترین دغدغه های جوانان امروزی است؛ اگرچه که درباره لیزر موهای زائد در ابتدا تنها مورد توجه خانم ها بوده است ، اما با تغییر سبک زندگی و روی آوردن اقشار مختلف مردم به ورزش های باشگاهی ، طرفداران زیادی در میان آقایان نیز پیدا کرده است .

استفاده از لیزر از حدود 15 سال پیش در ایران شکل گرفت و به تدریج با افزایش درخواست ها، تعداد کلینیک های زیبایی برخوردار از دستگاه های لیزر افزایش یافت.

اگرچه ورود لیزرها به کلینیک های زیبایی در ابتدا به دلیل جدید بودن این روش و عدم آشنایی با عوارض احتمالی آن در درازمدت، چندان با استقبال مواجه نمی شد، اما به مرور زمان و با توجه به کارآیی و آسانی استفاده از این روش برای زیبایی (به ویژه در قسمت های اصلی بدن همچون صورت)، به راهکاری مورد اقبال عموم تبدیل شد.

در این مقاله سعی می کنیم تا کلیاتی را در مورد انواع لیزر بیان کنیم تا چنانچه تمایلی به انجام این فرآیند زیبایی دارید، بتوانید از تمامی مراحل، مزیت ها و مراقبت های انجام آن به خوبی مطلع باشید و نسبت به انتخاب مرکز درمانی موردنظر خود با چشم باز تصمیم گیری کنید.

"<yoastmark

لیزر چیست؟ 

لیزر یک پرتوی نوری بسیار پرانرژی است که در بسیاری از موارد پزشکی و صنعتی نیز کاربرد دارد. در صنعت از آن ها برای برش و حکاکی و در پزشکی برای جراحی‌های مختلف مثل جراحی چشم (لیزیک) استفاده می‌شود.

استفاده از لیزرهای از بین برنده موهای زائد در جهانه زیبایی ، بسیار مهم و حیاتی است. در واقع لیزر اصولی و فرآیندمدار، بهترین روش برای رفع موهای زائد در جهان امروزی است. بر خلاف باور بسیاری از افراد، لیزر باعث نازایی، ایجاد رگ های واریسی، آسیب دیدن چشم ها یا سرطان نمی شود و از جمله روش های ایمن برای از بین بردن موهای زائد بدن است.

مزایای لیزر مو های زائد  

 1. بدون عارضه است: در بین دستگاه های لیزر موهای زائد، عوارض لیزر موهای زائد با دستگاه لیزر الکساندرایت بسیار کم است. 
 2. بدون درد است: در صورتی لیزر موهای زائد با دستگاه خنک کننده صورت بگیرد، بدون وجود هیچ گونه دردی می باشد.  
 3. اثر بخشی سریع دارد 
 4. نیاز به هیچ نوع بستری نمی باشد و شما سریعا می توانید بعد از لیزر موهای زائد به فعالیت های خود ادامه بدهید. 
 5. در برابر روش های دیگر می تواند بدون ناراحتی و درد باشد. 
 6. این تکنولوژی توسط FAD برای کاهش موهای زائد به صورت دائمی تایید شده است. 
 7. پوست در این روش درگیر نخواهد شد. 
 8. به سرعت می توان مناطق وسیعی را درمان نمود. 
 9. در این روش تغییر رنگدانه و ایجاد زخم به ندرت اتفاق می افتد. 
 10. این فرآیند به سرعت صورت می گیرد و بسته به ناحیه ی لیزر ممکن است از چند دقیقه تاچند ساعت به طول بینجامد. 
 11. بنابر مناطق حساس بدن قابل تنظیم می باشد و در لیزرموهای زائد زیر بغل عوارض آن بسیار کم است. 
 12. شما می توانید در فاصله ی کمی این نتایج را مشاهده کنید . 

لیزر موهای زائد چگونه انجام می شود؟ 

در بحث های مربوط به زیبایی، از لیزرها برای رفع موهای زائد استفاده فراوانی می شود . دستگاه های لیزر موهای زائد، عموما بر فولیکول‌های مو اثر می‌گذارد.

این دستگاه ها به شکی طراحی شده که باعث داغ شدن پیاز مو و آسیب دیدن فولیکول‌ها می شود. فولیکول‌ها ارگان کوچکی درون پوست هستند که موهای بدن را می‌سازند وبا آسیب دیدن فولیکول و پیاز مو، رشد مو برای همیشه متوقف می‌شود.

در واقع نور لیزر هر چیزی که تیره‌رنگ باشد را حرارت داده و می‌سوزاند. با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره‌رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می‌بیند و از بین می‌رود. هرکدام از موهای بدن ما دارای یک چرخه‌ی رشد و استراحت هستند. در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن‌ها در فاز رشد هستند.

اگر هنگام لیزر موهای زائد ، فولیکول مو در فاز استراحت باشد، اشعه لیزر بر آن اثری ندارد. به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی ‌موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول‌های فعال مو سوخته می‌شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی‌ موها از بین می‌روند.

نکته جالب در این میان آن است که لیزر آسیبی انتخابی وارد می‌کند. در واقع با وجود اینکه  گرمای لیزر باعث آسیب دیدن و از کار افتادن فولیکول‌ها می‌شود، اما این آسیب کاملاً انتخابی است. یعنی به طور همزمان آسیبی به پوست و بافت‌های مجاور فولیکول وارد نمی‌شود.

توجه داشته باشید که لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می‌شود و می‌تواند بین ۷۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد را برای همیشه از بین ببرد؛ اما نمی تواند تمامی موهای زائد را به طور کامل حذف کند.

درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم
درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم

پیشنهاد نازی سرا: الکترولیز؛ روشی برای از بین بردن دائمی موهای زائد 

مراحل حذف موهای زائد 

فرآیند رشد موهای بدن در سه نوبت اتفاق می افتد و به طور کلی می توان گفت موها در طول انجام فرآیند لیزر عموما در یکی از این سه مرحله هستند: 

 1. آناژن (مرحله رشد) :

طی آن مو دارای حداکثر ضخامت و رنگ است، در این مرحله اشعه لیزر بیشترین اثر تخریبی را بر روی فولیکول مو دارد.

 1. کاتاژن (مرحله توقف رشد) :

ضخامت فولیکول رشد یافته کاهش می یابد و از پیاز مو که وظیفه تغذیه رسانی دارد، جدا می شود.

 1. تلوژن (مرحله استراحت) :

دراین مرحله تمام فعالیت­های رشد متوقف می شود. توجه داشته باشید که در نواحی مختلف بدن این دوره تفاوت دارد. مرحله تلوژن در موی سر به مدت 100 روز و در نواحی  دیگر بدن تا 6 ماه طول می کشد.

علت تعدد جلسات لیزر 

موهایی که رشد می کنند همگی به طور همزمان در یک فاز قرار ندارند. در یک جلسه لیزر ممکن است برخی از ریشه های مو در فاز آناژن باشند و برخی در فاز کاتاژن و تلوژن. به همین علت تنها با یک یا دو جلسه نمی توان از لیزر موهای زائد نتیجه کامل و قطعی گرفت و باید تا زمان مشخصی که تمامی ریشه ها تحت تاثیر اشعه قرار بگیرند جلسات لیزر به طور مرتب و با فاصله معین تکمیل شوند.

تعداد جلسات لیزر 

معمولا تعداد جلسات لیزر بین 6 تا 8 جلسه است و فاصله زمانی بین آن ها بین 40 تا 45 روز است. در بعضی موارد و نواحی خاص ممکن است تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد. برای مثال ناحیه بیکینی به دلیل رطوبت مداومی که دارد دیرتر از بقیه نواحی بدن نسبت به لیزر نتیجه نهایی را نشان می دهد. برای اینکه فولیکول موها در هر جلسه کاملا تحت اشعه لیزر قرار بگیرند به هیچ عنوان نباید ریشه مو از پوست خارج شده باشد به همین علت در حین دوران درمان برای اصلاح ناحیه ای که لیزر شده است، فقط از ژیلت استفاده کنید.

زمان و نحوه مناسب شیو قبل از لیزر 

بهترین زمان شیو، 24 ساعت قبل از لیزر موهای زائد با استفاده از ژیلت است. کسانی که نسبت به استفاده از تیغ و ژیلت حساسیت دارند، می توانند از ریش تراش افتاده کنند؛ اما باید دقت کرد که هیچ ساقه مویی روی سطح پوست باقی نماند. زیرا ساقه مو موجب کاهش اثر بخشی و همچنین خطر احتمالی سوختگی می شود.

اگر مطمئن هستید که اصلاح با ژیلت هیچگونه زخم و التهابی در ناحیه مورد نظر ایجاد نمی کند، می توانید فرآیند شیو را تا حتی یک ساعت قبل از مراجعه به کلینیک نیز به تعویق اندازید.

چگونه بعد از لیزر موها می ریزند ؟

معمولا 2 الی 3 هفته طول می کشد تا فولیکول های مو بریزند . پس اگر بعد از انجام جلسات لیزر هنوز موهایتان رشد می کنند، نگران نباشید؛ زیرا موها به تدریج شروع به ریزش خواهند کرد.

چه کسانی نباید لیزر بکنند؟ 

در مجموع لیزر به افرادی که دچاراختلالات هورمونی هستند یا دارو های خاص مصرف می کنند و یا افرادی که سابقه گوشت اضافه در محل عمل و تبخال های مکرر دارند، پیشنهاد نمی شود.

به این گروه، افرادی را که سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چرکی داشته اند یا به تازگی برنزه کرده اند و یا تاتو یا خال یا کک و مک در محل لیزر دارند را هم اضافه کنید.

در عین حال مصرف ایزوترتینویین و داروهای حاوی طلا می تواند شما را با سد بزرگی در سر راه لیزر مواجه کند.

لیزر موهای زائد همچنین در مورد افراد دارای سابقه بیماریهایی مثل لوپوس و خانم های باردار نیز امکان پذیر نیست.

چه کسانی می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟ 

تمامی خانم ها و آقایان می‌توانند برای رفع موهای زائد  در تمامی اندام های خود از لیزر استفاده کند.توجه داشته باشید لیزر موهای زائد مشکی و سفید با روش ها و استفاده از دستگاه های مختلف انجام می شود.

از بین بردن موهای زائد مشکی با ضخامت بالا معمولا آسان تر است و هرچقدر رنگ موها تیره‌تر باشد لیزر بر آن تاثیر بیشتری خواهد داشت. در روش لیزر موهای سفید معمولا از دستگاه الکترولیز استفاده می شود . معمولا فرد برای استفاده از لیزرموهای زائد باید حداقل 12 سال سن داشته باشد.

پیشنهاد نازی سرا: معرفی انواع فناوری لیزر برای رفع موهای زائد و شناخت بهترین دستگاه ها ی لیزر

میزان درد، خطرات و عوارض لیزر 

میزان درد به آستانه‌ی تحمل هر کس و ناحیه‌ی تحت درمان بستگی دارد. هرچه پوست ناحیه‌ای حساس‌تر باشد، درد بیشتری هم دارد. در حالی که بیشتر افراد معتقدند که لیزر درد ندارد و  تنها کمی اذیت می کند، اما حدود ۱-۲ درصد هم  می گویند که در حال انجام لیزر، درد زیادی متحمل شده‌اند که البته لازم است تا این افراد قبل از انجام لیزر، از داروهای بی‌حس کننده‌ی موضعی استفاده ‌کنند.  نکته مهم دیگر در خصوص عوارض لیزر موهای زائد است.

در مقاله دیگری مطلب کاملی در مورد  میزان درد و عوارض لیزر بیان شده که (با کلیک روی این لینک) می توانید آن را مشاهده کنید .

اما خوب است بدانید که عوارض لیزر موهای زائد در آقایان و خانم‌ها یکسان است . در کل در فرآیند انجام لیزر، با خطر سوختگی، زخم، تغییر رنگ پوست و جوش زدن مواجه هستیم. اگر یک اپراتور با تجربه و حرفه‌ای جلسه‌ی درمانی را تحت نظارت پزشک متخصص انجام بدهد، احتمال خطرات لیزر به صفر می‌رسد.

در عین حال رعایت توصیه‌های بعد از لیزر (مثل دوری از آفتاب و ورزش نکردن) تاثیر زیادی در کاهش عوارض دارد. به طور کلی عوارض دائمی و جدی لیزر بسیار نادر است و معمولاً ناشی از خطای اجرای لیزر درمانی است. عوارض نادری که ممکن است برای شما پیش بیایند شامل تغییر رنگ پوست یا جوش‌ها است که موقتی بوده و خیلی زود برطرف می‌شوند .

نکات مهم در مورد لیزر موهای زائد بدن و پس از آن 

توجه به نکاتی ساده باعث می شود که شما از عوارض احتمالی لیزرها به صورت کامل مصون بمانید. 

 1. باید ناحیه مورد نظر لیزر را قبل از انجام بتراشید.
 2. برای تسکین درد از ژل رسانا استفاده می شود .
 3. باید حتما ار عینک محافظتی استفاده شود .
 4. از شما خواسته خواهد شد تا هر ناراحتی که در مورد لیزر موهای زائد دارید بیان کنید (حتما درد خود را بروز دهید) تا تنظیمات لیزر برای شما آسان تر و با تاثیرتر باشد.
 5. تا سه روز اول پس از لیزر موهای زائد از رفتن به سونا و استخر دوری کنید
 6. قبل از اینکه به پیاده روی بروید از فیلتر uv(کرم ضد آفتاب حداقل ۳۰) استفاده کنید.
 7. حداقل یک هفته بعد از لیزر در معرض نور آفتاب قرار نگیرید. 

پزشک پیش از شروع لیزر، از روش تست کردن استفاده می نماید و یک ناحیه را لیزر می نماید و در هفته ی بعدی آن را بررسی می کند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، نسبت به شروع لیزر برای صورت و بدن اقدام می نماید.

در گاهی اوقات پس از چند ساعت حالت قرمزی ایجاد شده از لیزر از بین می رود و همچنین برای چنین مواقعی پس از لیزر استفاده از پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی کافی است.

همچنین برای محافظت از ناحیه تحت درمان از اشعه ی خورشید،‌ لازم است تا از فرآورده های ضدآفتاب با spf بالا استفاده شود.

درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم
درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم

انتخاب بهترین مرکز لیزر  

مهمترین نکته در انتخاب یک مرکز لیزر، انجام تحقیقات اولیه در خصوص آن مرکز و میزان رضایت مراجعین به ویژه مراجعینی است که خدمات حضوری دریافت کرده اند . نکته قابل توجه در خصوص بسیاری از مراکز لیزر که با تبلیغات گسترده سعی در جذب مشتری دارند این است که بدانید هیچ کاهش قیمتی بی دلیل نیست.

بسیاری از مراکز نسبت به شارژ دوره ای دستگاه های لیزر بی تفاوت هستند که خود عاملی در عدم کارایی موثر دستگاه ها خواهد بود . در عین حال میزان پاکیزگی و استفاده از لوازم یک بار مصرف و نام نیک یه موسسه نیز، ملاک مهم دیگری در انتخاب شما خواهد بود .

درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم
درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم

پیشنهاد نازی سرا: جهت ورود به صفحه بهترین مرکز لیزر در جنوب تهران کلیک کنید. 

پس حتماً در مورد مرکز مورد نظرتان تحقیقات کامل انجام بدهید و در نظر داشته باشید که هرچند درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانیم روشی ایمن برای حذف موهای زائد است، اما ایمنی و کم عارضه بودن آن بستگی به این دارد که به دست چه کسی انجام بشود.

معمولاً لیزر را اپراتور انجام می‌دهد ولی پزشک متخصص باید بر روند کلی نظارت داشته و در آن مرکز حضور داشته باشد.

موهای صورت خانم‌ها معمولاً نازک‌اند. هرچه موها نازک‌تر و کمرنگ‌تر و پوست تیره‌تر باشد، لیزر کردن موها سخت‌تر می‌شود. اگر موهای نازکی یا روشنی دارید یا پوست تیره‌ای دارید، باید به مرکزی مراجعه کنید که حداقل به لیزرهای الکساندریت و Nd:YAG مجهز باشد. نکته‌ی دیگری که در مورد لیزر مو صورت باید دقت کرد، روش‌های خنک سازی پوست است که اگر درست انجام نشود، پوست صورت آسیب می‌بیند.


مطالب مرتبط :

در مورد تزریق ژل لب چه می دانید ؟ اطلاعات کامل از تمامی نکات قبل و بعد از تزریق ژل لب و عوارض و مزایای آن.

معرفی انواع فناوری لیزر برای رفع موهای زائد و شناخت بهترین دستگاه ها ی لیزر

انواع مدل های تزریق ژل لب (عروسکی , باربی , نچرال , روسی و …)

در مورد تزریق ژل لب چه می دانید ؟ اطلاعات کامل از تمامی نکات قبل و بعد از تزریق ژل لب و عوارض و مزایای آن.

بهترین متد جوانسازی پوست صورت با حجم دهی به لب ها

عوارض تزریق ژل و روش های درمان آن

به اینیستاگرام یا تلگرام ما بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا