advertise-leizer-beauty-ad

ساختار انواع پارچه ها و کاربرد آن ها

ساختار انواع پارچه

پارچه از الیاف و نخ ساخته شده است. برخی از پارچه های مخصوص پوشاک از الیافی ساخته می شوند که در اثر عملیات حرارتی، مکانیکی یا شیمیایی به یکدیگر متصل شده اند. اگر بتوانید به شناخت کافی از ساختار انواع پارچه دست یابید، می توانید مناسبترین نوع آن ها را تشخیص دهید که خود باعث بهبود ظاهر، راحتی و تناسب در کاربری نهایی پارچه خواهد شد.

پارچه ها به چند بخش تقسیم می شوند ؟

همه انواع پارچه به سه نوع گره ای، بافته شده یا نبافته تقسیم می شود.

 

پارچه نبافته
ساختار انواع پارچه- پارچه نبافته – چرم طبیعی

پارچه های بافته شده

در پارچه بافته شده، نخها به صورت جداگانه و با زاویه 90 درجه در هم تنیده می شوند. یک دستگاه بافندگی یک دسته از نخها را به صورت طولی مرتب می کند (تارها)؛ سپس نخ های ضربدری (که به آن پود گفته می شود) با هم گره خورده و یا در زاویه های 90 درجه به هم بافته می شوند.

نخ به صورت بافته شده کشیده می شود و پارچه ای نسبتاً پایدار تولید می کند که نه در امتداد دانه و نه در عرض آن تولید می شود. پارچه های بافته شده یا از نخ رنگ شده تولید می شوند و یا چاپ می شوند. این پارچه ها تا حدودی پایدار هستند. اگر با یک لباس بافته شده خوب رفتار کنید می توانید روی آن حساب کنید تا زمان زیادی شکل خود را حفظ کند.

توجه داشته باشید که پارچه بافته شده انواع مختلفی دارد. این بافته های مختلف رفتار متفاوتی نیز می طلبند؛ ماسلین ، جین و ساتن همه بافته شده اند، اما هر یک از آنها ظاهر متفاوت داشته و نوع رفتار متفاوتی را نیز می طلبد.

موارد استفاده از پارچه های بافته شده:(کاربرد پارچه های بافته شده)

پارچه های بافته شده، ایده آل برای لباس ها ، بلوزها ، شلوار جین و موارد دیگر است.

پارچه بافته شده
ساختار انواع پارچه – پارچه بافته شده

پارچه های گرهی

پارچه گرهی با بهم پیوستن نخ ها ایجاد می شود. یک ماشین بافندگی یک ردیف حلقه تشکیل می دهد ، سپس یک ردیف دیگر از حلقه ها از طریق آن ردیف کشیده می شود. این کار بارها و بارها در روندی مشابه بافندگی دست تکرار می شود.

محتوای فیبر یک گره ، میزان کشش و مطلوبیت آن را تعیین می کند. ضریب کشش در یک گره معمولاً بر حسب درصد توصیف می شود: بدین معنا که یک گره چقدر می تواند فراتر از عرض کشیده نشده امتداد داشته باشد. اکثر الگوهای مربوط به دوخت انواع لباس با استفاده از پارچه های گرهی، یک اندازه گیری استاندارد را می طلبند که می توانید برای مقایسه کشش پارچه از آن استفاده کنید.

موارد استفاده از پارچه های گرهی:(کاربرد پارچه های گره ای)

تی شرت ، لباس ورزشی ، لباس شنا ، شلوار استراحت و دیگر البسه راحتی را می توان از پارچه گرهی تهیه کرد.

 

پارچه نوع گره ای
پارچه نوع گره ای
پارچه گره ای
ساختار انواع پارچه – پارچه گره ای

پارچه های نبافته

بافت و بافندگی از متداول ترین روش های تولید پارچه است. با این وجود پارچه ها را می توان با قالب گیری ، باندینگ و نمدمالی نیز ساخت. چرم و جیر واقعی و مصنوعی همراه با رابط های غیر بافته شده و پارچه ای در این گروه قرار دارند  والبته هر کدام ویژگی های خاص خود را نیز دارند

موارد استفاده از پارچه های نبافته:(کاربرد پارچه های نبافته)

کت و بارانی از متداول ترین مصنوعاتی است که از این نوع پارچه های می توان تهیه کرد.

چرم طبیعی
چرم طبیعی

 

نمد در برابر پارچه های پر شده

نمد احتمالاً مشهورترین و پرطرفدارترین ماده در بین مواد غیر بافته شده است که با استفاده از گرما، رطوبت، اصطکاک و فشار به پشم و یا الیاف مصنوعی ساخته می شود. این امر باعث تجمیع و فشرده شدن شدن الیاف درکنار هم و چسبیدن آنها به هم می شود و محصول نهایی پارچه ای مات خواهد بود.

نمدهایی که از پشم تهیه می شود معمولا متراکم بوده و از کیفیتی بسیار بالا برخوردار می باشند. بافت این پارچه ها از پشم بوده و بر همین اساس بسیار گرم است.

ساختار انواع پارچه - نمد
ساختار انواع پارچه – نمد

موارد استفاده از نمد:(کاربرد نمد )

پارچه های ساخته شده از پشم که به آن نمد طبیعی نیز گفته می شود. برای تهیه کت وپالتو انتخاب ایده آلی است. نمد مصنوعی در طراحی لباس کارآیی مطلوبی نداشته و نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود می توان به صورت گسترده از آن در تهیه صنایع دستی استفاده کرد.

اگر هنوز هم مشتاقید تا اطلاعات بیشتری راجبه شناخت پارچه ها بدست بیاورید روی لینک زیر کلیک کنید

مطالب مرتبط راجبه ساختار انواع پارچه /  شناخت انواع پارچه / کاردبرد های آن : کلیک کنید

مطالب مرتبط خارجی راجبه ساختار انواع پارچه در ویکیپدیا   : کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا