advertise-leizer-beauty-ad

علائم پشت لوازم آرایش را بهتر بشناسیم

 علائم پشت لوازم آرایش به چه معناست / چگونه خرید آرایشی مطمئنی داشته باشیم ؟

استفاده از نمادها به عنوان راهی کوتاه و ساده در انتقال مطالب کاربرد فراوانی دارد. این موضوع به ویژه با توجه به گستردگی بخش های مختلف صنعتی در جهان امروز اهمیت بیشتری یافته است.در این میان برخی از علائم و نمادها به صورت اختصاصی برای برخی از محصولات و مصنوعات بشری کاربرد دارد . برخی از آن ها به صورت عمومی برای تمامی محصولات قابل استفاده هستند.در این نوشتار قصد داریم تا شما را با برخی از علائم پشت لوازم آرایش جهان آشنا کنیم.

شما با خواندن این مطلب این توانایی را خواهید داشت که علائم و نشانه های کاربردی درج شده در پشت محصولات مختلف آرایشی را بهتر بشناسید . با توجه به اولویت های مدنظر خود نسبت به خرید آن ها اقدام کنید.

  • نشان تخمین:

نشان تخمین یا نماد ℮، که درانگلیسی با (e-mark) شناخته می شود، در برخی از محصولات بسته بندی شده دیده می شود و تنها اختصاص به لوازم آرایشی ندارد. استفاده از آن نشان می دهد بسته بندی دستورالعمل اتحادیه اروپا 76/211/EE را رعایت نموده است. این نشانه بدان معناست که محصول نهایی حداکثر تحمل مجاز وزنی در محتوای بسته را رعایت کرده است. به بیان ساده تر، وزن واقعی محصول نهایی، بسیار نزدیک به وزنی است که در پشت آن قید  شده است.

علامت های پشت لوازم آرایشی - نشان تخمین
علائم پشت لوازم آرایش- نشان تخمین

شکل و ابعاد نشانه e در دستورالعمل اتحادیه اروپا 2009/34/EC تعریف شده است. این نشانه همچنین در بسته بندی برخی محصولات در استرالیا و آفریقای جنوبی و برخی بسته بندی های مواد غذایی در ایران نیز استفاده می شود.

استفاده ازاین نماد به صورت مختصر بدان معناست که محصول انتخابی، از نظر وزنی ارزش هزینه ای که برای آن پرداخت کرده اید را دارد.

  • نماد Ecocert Organic ( گواهی ارگانیک بودن ):

نماد Ecocert Organic یکی از علامت های روی لوازم آرایشی است که سنجشی برای بررسی ارگانیک بودن محصولات آرایشی به شمار می رود.

با مشاهده این علامت یقین بدانید که حداقل 50 درصد مواد تشکیل دهنده آن محصول، گیاهی است و حداقل 5 درصد از وزن کل ترکیبات آن آلی می باشد. فقط توجه داشته باشید، اگر به جای کلمه ی Organic، کلمه Natural را مشاهده کردید ، به این معنی است که 50% یا بیشتر از مواد اولیه بکار رفته بر پایه گیاهان هستند.

علامت های پشت لوازم آرایشی - نشان ارگانیک بودن
علائم پشت لوازم آرایش – نشان ارگانیک بودن

در هر صورت توجه داشته باشید که به ندرت پیش می آید تا یک تولید کننده محصولات آرایشی بتواند این نماد را برای محصولات خود تهیه کند.

  • علامت PAO (زمان انقضا پس از باز کردن درب محصول)

یکی از مهم ترین علامت های روی لوازم آرایشی در میان سایر نمادها، علامت PAO می باشد که نشان دهنده طول عمر آن محصول است. این نماد که معمولا به شکل یک جعبه در باز روی بسته بندی تمامی لوازم آرایشی درج می شود، مشخص می کند که از زمانی که پلمپ محصول باز شود، تا چه مدت می توان از آن استفاده نمود. این زمان همراه با یک عدد و حرف M که مخفف کلمه Months به معنای ماه می باشد، مشخص می شود. به عنوان مثال اگر روی یکی از لوازم آرایشی خود شاهد نماد 12M بودید، باید بدانید، از زمانی که درب محصول خود را باز می کنید. اگر به بهترین نحو از آن نگه داری نمایید، تا 12 ماه قابل استفاده است و پس از این مدت فاسد می شود.

علامت های پشت لوازم آرایشی - علامت pao
علائم پشت لوازم آرایش – علامت pao
  • علامت شعله باز

این علامت نشان دهنده قابل اشتعال بودن محصول است و توصیه می شود که این لوازم آرایشی را از حرارت به دور نگه دارید. برخی از محصولات آرایشی مانند لاک ناخن، لاک پاک کن ها و مواردی از این قبیل در ترکیبات خود مواد خاصی همچون الکل و گاز پیشران دارند. به همین دلیل اگر این محصولات در برابر شعله های آتش یا گرمای زیاد قرار بگیرند، به راحتی شعله ور می شوند.

علامت های پشت لوازم آرایشی - علامت احتمال اتش سوزی
علائم پشت لوازم آرایش – علامت احتمال اتش سوزی
  • دست با کتاب

هنگامی که روی بسته بندی هر محصول آرایشی و بهداشتی فضای کافی برای درج همه اطلاعات محصول اعم از مشخصات، ترکیبات، نکات استفاده و… نباشد، شاهد نمادی شبیه یک دست با کتاب خواهید بود. در حقیقت این علامت که یکی از پرمفهوم ترین علامت های روی لوازم آرایشی می باشد. بیانگر این است که اگر خواهان اطلاعات بیشتری در رابطه با محصول، طرز استفاده از آن و… هستید، می توانید بروشوری که درون جعبه محصول است را مطالعه نمایید و تنها به علائم روی بسته بندی لوازم آرایشی اکتفا نکنید.

علامت های پشت لوازم آرایشی - علامت دست با کتاب
علائم پشت لوازم آرایش- علامت دست با کتاب
  • حلقه موبیوس

نماد بازیافت از شناخته ترین علامت های روی لوازم آرایشی می باشد . قطعا آن را به جز لوازم آرایشی روی بسته بندی سایر محصولات هم مشاهده کرده اید. این نماد به دو صورت روی بسته بندی لوازم آرایشی درج می شود.  اگر هیچ گونه عددی داخل آن چاپ نشده باشد، نشان دهنده این است که ظرف محصول کاملا قابل بازیافت می باشد.

علامت های پشت لوازم آرایشی - حلقه موبیوس
علائم پشت لوازم آرایش- حلقه موبیوس

در حالی که اگر عددی در وسط آن نوشته شده باشد، بدین معنا است که تولیدکنندگان آن محصول در مراحل ساخت و تولید آن، چه مقدار از بسته بندی محصول را با پسماندهای پس از مصرف ساخته اند.

علامت های پشت لوازم آرایشی - حلقه موبیوس
علائم پشت لوازم آرایش – حلقه موبیوس

 

 

  • علامت خرگوش روی لوازم آرایشی

اگر از بین علامت های روی لوازم آرایشی، علامت خرگوشی که در حال جهش است را مشاهده کردید. بدین معنا است که کمپانی تولیدکننده آن محصول هیچ گونه آزمایشی در فرآیند تولید خود، روی حیوانات انجام نمی دهد . تولیداتش دقیقا براساس استانداردهای تعیین شده توسط ائتلاف اطلاعات مصرف کننده می باشد. در حقیقت انجام آزمایش روی حیوانات که به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده بود، توسط قوانین جدید منع شده . این نماد نشان دهنده رعایت چنین قانون پسندیده ای در محصولات آرایشی و بهداشتی می باشد.

علامت های پشت لوازم آرایشی - علامت خرگوش
علائم پشت لوازم آرایش – علامت خرگوش
  • علامت سیب سلامت

علامت سیب سلامت از نشانه های مختص سازمان استاندارد ایران است و در گروه استانداردهای داخلی قرار می گیرد. این علامت مجوزی است برای ورود به بازارهای داخلی و به همین دلیل درج آن روی تمامی بسته بندی های محصولات آرایشی و بهداشتی اجباری است.

علامت های پشت لوازم آرایشی - علامت سیب سلامت
علائم پشت لوازم آرایش – علامت سیب سلامت
  • علامت نقطه ی سبز (Green Dot)

علامت نقطه سبز روی لوازم آرایشی به این معنی می باشد که هر موقع محصول تمام شود، کمپانی تولید کننده آن، هزینه بازیافت محصول را بر عهده می گیرد . در روند بازیافت بسته بندی محصولات خود نقش مهمی را ایفا می کند. علامت نقطه سبز برخلاف نام آن، عمدتا سیاه و سفید است.

علامت های پشت لوازم آرایشی - علامت نقطه سبز
علائم پشت لوازم آرایش – علامت نقطه سبز
  • علامت ساعت شنی

علامت ساعت شنی معیاری برای نمایش طول عمر محصولات مختلف است. علامت ساعت شنی بر خلاف نماد PAO که به شما می گوید، پس از باز کردن محصول چه مدت می توانید آن را نگه دارید. این علامت نشان می دهد که محصول فقط 30 ماه دوام خواهد داشت. خواه درب محصول باز شود، خواه پلمپ آن در طول این 30 ماه به هیچ عنوان باز نشود.

استفاده از نمادها به عنوان راهی کوتاه و ساده در انتقال مطالب کاربرد فراوانی دارد. این موضوع به ویژه با توجه به گستردگی بخش های مختلف صنعتی در جهان امروز اهمیت بیشتری یافته است.

در این میان برخی از علائم و نمادها به صورت اختصاصی برای برخی از محصولات و مصنوعات بشری کاربرد دارد . برخی از آن ها به صورت عمومی برای تمامی محصولات قابل استفاده هستند.

در این نوشتار قصد داریم تا شما را با برخی از علائم مطرح در صنایع آرایشی جهان آشنا کنیم.

شما با خواندن این مطلب این توانایی را خواهید داشت که علائم و نشانه های کاربردی درج شده در پشت محصولات مختلف آرایشی را بهتر بشناسید . با توجه به اولویت های مدنظر خود نسبت به خرید آن ها اقدام کنید.

علامت های پشت لوازم آرایشی - علامت ساعت شنی
علائم پشت لوازم آرایش – علامت ساعت شنی

 

منابع :

https://www.mentalfloss.com/article/65638/heres-what-10-symbols-cosmetics-labels-mean

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا